Nie tylko farmakologia – jak zwalczyć owsiki

Leczenie owsików – problemu, z którym zmaga się chyba każdy rodzic przedszkolaka – nie należy do zadań skomplikowanych. Przeważnie dziecku podawane są środki farmakologiczne, które należy przyjmować w dwóch seriach, w odstępie dwutygodniowym. Nie wolno nam jednak zapominać o tym, że mamy do czynienia z problemem powracającym, a tym samym zasadne wydaje się zadanie pytania o to, co zrobić, aby pozbyć się owsików na dobre.

Skuteczna walka z owsikami

Choć zwykle problem owsików diagnozowany jest u dzieci, należy pamiętać o tym, że o skutecznym leczeniu można mówić przede wszystkim wówczas, gdy terapii farmakologicznej poddaje się cała rodzina. Nie można przy tym zapominać, że nawet najlepsze leki nie rozwiążą problemu raz na zawsze, jeśli zapomnimy o tym, jak ważne jest mycie rąk, obcinanie paznokci na krótko oraz sprzątanie.

Nie tylko farmakologia - jak zwalczyć owsiki

Dezynfekcja po owsikach nie może obejmować wyłącznie zabawek malucha. Konieczne będzie także wygotowanie pościeli i ręczników, bardzo staranne pranie bielizny osobistej oraz prasowanie wszystkich ubrań, w tym również tych, których zwykle nie poddajemy takim zabiegom. Sprzątnie zakłada również staranne mycie wszystkich powierzchni – podłogi, blatów, dziecięcego biurka i półek z zabawkami. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj. Szczególnie niebezpieczny potrafi być w tym kontekście kurz. Jaja owsików, które mogą się w nim znajdować, nie są widoczne gołym okiem, a jednak bez trudu są w stanie dostać się do naszych organizmów drogą kropelkową.

Pożegnaj owsiki na zawsze?

Jeśli dziecko, które zaraziło się owsicą, chodzi do przedszkola lub szkoły, środki podejmowane w jego rodzinnym domu mogą okazać się niewystarczające. Rodzice często wstydzą się tej choroby, tymczasem brak wiedzy instytucji, że pojawił się tego rodzaju problem może sprawić, że dziecko szybko zarazi się ponownie.

Skuteczna walka z owsicą zakłada też wyrobienie w dziecku i dorosłych pewnych nawyków takich, jak choćby mycie rąk nie tylko przed posiłkiem, ale i po powrocie ze spaceru, a nawet po zabawie z rodzeństwem. Warto też walczyć z typowym dla młodszych dzieci nawykiem wkładania palców i piąstek do buzi.